Tire Pressure Sensor XGZP6812D
| Manufacturer | CFSensor |
| Product Category | Pressure Sensor |
| Series | XGZP6812D |
| Model Number | As Order Guide |
| Pressure Range | 0kPa~100kPa…2500kPa |
| Pressure Type | Absolute |
| Power Supply | 1.8V~3.3V |
| Output Type | I2C interface |
| Output | 24 bit |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Measured Media | Air or Non-corrosive Gas |
| Temp. Compensated | -10~60°C |
| Working Temp. | -40~105°C |
| Package | Tape&Reel |
APPLICATIONS
- Inflator pump, Air pump, Leisure and sports etc,.
- Tire pressure meter, TPMS, Automotive seat gasbag etc,.
- Industrial control, Vacuum measurement, Pneumatic device etc,.
INTRODUCTION
Tire pressure sensor XGZP6812D is a perfect silicon pressure sensor offering a ratiometric I2C interface for reading pressure over the specified full scale pressure span.
The XGZP6812D tire pressure sensor incorporates a silicon piezoresistive pressure sensor die and an interior Application Specific Integrated Circuit(ASIC) in a small COB package.
The XGZP6812D tire pressure sensor is fully calibrated and temperature compensated for offset, sensitivity, temperature and non-linearity, so XGZP6812D tire pressure sensor satisfy the prefect repeatability, linearity, stability and sensibility, which can be applied directly in home appliances, consumer electronic, industry, automotive and other pneumatic devices etc.
XGZP6812D pressure sensor is for high volume application at an affordable cost but perfect performance.
Customized calibrations (e.g.pressure range etc.) are available.
DIMENSION (Unit:mm Unspecified Tolerances:±0.1mm)
ORDER GUIDE

PRESSURE RANGE EXAMPLE

More information about XGZP6812D, refer to Datasheet or contact CFSensor



