Gas Pressure Sensor XGZP6830D
| Manufacturer | CFSensor |
| Product Category | Pressure Sensor |
| Series | XGZP6830D |
| Model Number | As Order Guide |
| Pressure Range | 0kPa~100kPa…2500kPa |
| Pressure Type | Absolute |
| Power Supply | 1.8V~3.3V |
| Output Type | I2C interface |
| Output | 24 bit |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Measured Media | Air or Non-corrosive Gas or Liquid |
| Temp. Compensated | -10~60°C |
| Working Temp | -40~105°C |
| Package | Tape&Reel |
APPLICATIONS
- Inflator pump, Air pump, Vacuum measurement, Pneumatic device etc,.
- Tire pressure meter, TPMS, Automotive seat, gasbag etc,.
- Industrial control, Agricultural irrigation etc,.
- Medical device,Massage device, Hospital beds etc,.
INTRODUCTION
XGZP6830D gas pressure sensor is a perfect silicon pressure sensor offering a ratiometric I2C interface for reading pressure over the specified full scale pressure span.
XGZP6830D incorporates a silicon piezoresistive pressure sensor die and an interior Application Specific Integrated Circuit(ASIC) in a small COB package with silicon gel covering.
XGZP6830D is fully calibrated and temperature compensated for offset, sensitivity, temperature and non-linearity, so XGZP6830D water level sensor satisfy the prefect repeatability, linearity, stability and sensibility, which can be applied directly in home appliances, consumer electronic, industry, automotive and other pneumatic devices etc.
XGZP6830D pressure sensor is for high volume application at an affordable cost but perfect performance.
Customized calibrations (e.g.pressure range etc.) are available.
DIMENSION (Unit:mm Unspecified Tolerances:±0.1mm)
ORDER GUIDE

PRESSURE RANGE EXAMPLE

More information about XGZP6830D, refer to Datasheet or contact CFSensor



