Absolute Pressure Sensor XGZP6878A
| Manufacturer | CFSensor |
| Product Category | Pressure Sensor |
| Series | XGZP6878A |
| Model Number | As Order Guide |
| Pressure Range | 0kPa~100kPa…2500kPa |
| Pressure Type | Absolute |
| Power Supply | 5V/3.3V |
| Output Type | Amplified Analog |
| Output | 0.5~4.5V/0.2~2.7V |
| Accuracy | ±2.5%(customizable) |
| Measured Media | Air or Non-corrosive Gas or Liquid |
| Temp. Compensated | 0℃~+60℃(32℉~+140℉) |
| Operating Temp | -30~105°C |
| Package | Plastic Tube or Tape&Reel |
APPLICATIONS
- Tank level measurement, Water and Liquid level measurement etc,.
- Engine control/manifold absolute pressure (MAP), Oil pressure etc,.
- Medical gas control system, Hospital beds, Medical device etc,.
- Weather station, Barometers, Altitude measurement etc,.
- Vacuum measurement, Industrial controls etc,.
INTRODUCTION
XGZP6878A is a perfect silicon pressure sensor offering a ratiometric analog interface for reading pressure over the specified full scale pressure span.
The XGZP6878A pressure sensor incorporates a silicon piezoresistive pressure sensor die and an interior Application Specific Integrated Circuit(ASIC) in a SMT package.
The XGZP6878A pressure sensor is fully calibrated and temperature compensated for specified span, so XGZP6878A pressure sensor satisfy the perfect accuracry, which is designed for a wide range of application in medical care&health, home appliances, consumer electronic, industry, automotive, loT and other pneumatic devices etc by utilizing a microcontroller or microprocessor with A/D inputs.
XGZP6878A pressure sensor is for high volume application at an affordable cost but perfect performance.
Customized calibrations(working voltage, output voltage, pressure range etc.) are available.
DIMENSION (Unit:mm Unspecified Tolerances:±0.1mm)
ORDER GUIDE

PRESSURE RANGE EXAMPLE

More information about XGZP6878A pressure sensor, refer to Datasheet or contact CFSensor






