Liquid Pressure Sensor XGZP6826A
| Manufacturer | CFSensor |
| Product Category | Pressure Sensor |
| Series | XGZP6826A |
| Model Number | As Order Guide |
| Pressure Range | 0kPa~100kPa…2500kPa |
| Pressure Type | Absolute |
| Power Supply | 5V/3.3V |
| Output Type | Amplified Analog |
| Output | 0.5~4.5V/0.2~2.7V |
| Accuracy | ±2.5%(customizable) |
| Measured Media | Air or Non-corrosive Gas or Liquid |
| Temp. Compensated | 0℃~+60℃(32℉~+140℉) |
| Operating Temp | -30~105°C |
| Package | Tape&Reel |
APPLICATIONS
- Medical device,Massage device, Hospital beds etc,.
- Consumer electronics, Inflator pump etc,.
- Vacuum measurement, Industrial controls etc,.
- Oil pressure, Engine control/manifold absolute pressure (MAP),etc,.
INTRODUCTION
XGZP6826A is a perfect silicon pressure sensor offering a ratiometric analog interface for reading pressure over the specified full scale pressure span.
The XGZP6826A ncorporates a silicon piezoresistive pressure sensor die and an interior Application Specific Integrated Circuit(ASIC) in a small COB package.
The XGZP6826A is fully calibrated and temperature compensated for offset, sensitivity, temperature and non-linearity, so XGZP6826A pressure sensor satisfy the prefect repeatability, linearity, stability and sensibility, which can be applied directly in medical care&health, home appliances, consumer electronic, industry, automotive and other pneumatic devices etc.
XGZP6826A pressure sensor is for high volume application at an affordable cost but perfect performance.
Customized calibrations(working voltage, output voltage, pressure range etc.) are available.
DIMENSION (Unit:mm Unspecified Tolerances:±0.1mm)
ORDER GUIDE

PRESSURE RANGE EXAMPLE

More information about XGZP6826A, refer to Datasheet or contact CFSensor



