Inflation Pump Pressure Sensor XGZP6818D
| Manufacturer | CFSensor |
| Product Category | Pressure Sensor |
| Series | XGZP6818D |
| Model Number | As Order Guide |
| Pressure Range | 0kPa~100kPa…2500kPa |
| Pressure Type | Absolute |
| Power Supply | 2.7V~5.5V |
| Output Type | I2C interface |
| Output | 21 bit |
| Temperature Accurac | ±1% |
| Measured Media | Air or Non-corrosive Gas |
| Temp. Compensated | 0~60°C |
| Operating Temp | -30~105°C |
| Package | Tape&Reel |
APPLICATIONS
- Medical device,Massage device, Hospital beds etc,.
- Consumer electronics,Inflator pump,Pneumatic etc,.
- Vacuum measurement, Industrial controls etc,.
INTRODUCTION
XGZP6818D is a perfect silicon pressure sensor offering a ratiometric I2C interface for reading pressure over the specified full scale pressure span.
The XGZP6818D incorporates a silicon piezoresistive pressure sensor die and an interior Application Specific Integrated Circuit(ASIC) in a small COB package.
The XGZP6818D is fully calibrated and temperature compensated for offset, sensitivity, temperature and non-linearity, so XGZP6818D pressure sensor satisfy the prefect repeatability, linearity, stability and sensibility, which can be applied directly in medical care&health, home appliances, consumer electronic, industry, automotive and other pneumatic devices etc.
XGZP6818D pressure sensor is for high volume application at an affordable cost but perfect performance.
Customized calibrations (e.g.pressure range etc.) are available.
DIMENSION (Unit:mm Unspecified Tolerances:±0.1mm)
※: Note the Bottom View and Mark when design and fabricate PCB
ORDER GUIDE

PRESSURE RANGE EXAMPLE

More information about XGZP6818D, refer to Datasheet or contact CFSensor



