XGZP6832A Pressure Sensor (KP215F1701 Pressure Sensor Alternative Parts)
| Manufacturer | CFSensor |
| Product Category | Pressure Sensor |
| Series | XGZP6832A |
| Model Number | As Order Guide |
| Pressure Range | 0kPa~100kPa…700kPa |
| Pressure Type | Absolute |
| Power Supply | 5V |
| Output Type | Amplified Analog |
| Output | 0.4~4.65V |
| Accuracy | ±2.5%(customizable) |
| Measured Media | Air or Non-corrosive Gas or Liquid |
| Temp. Compensated | -20℃~+85℃ |
| Operating Temp | -40~125°C |
| Package | Tape&Reel |
APPLICATIONS
- Intake pressure measurement
- Engine control/manifold absolute pressure (MAP), Oil pressure
- Brake booster, LPG and CNG
- Water and Liquid level measurement, Industrial controls etc,.
INTRODUCTION
XGZP6832A is a perfect silicon pressure sensor offering a ratiometric analog interface for reading pressure over the specified full scale pressure span.
The XGZP6832A incorporates a silicon piezoresistive pressure sensor die and an interior Application Specific Integrated Circuit(ASIC) in a SMT package.
The XGZP6832A is fully calibrated and temperature compensated for specified span, so XGZP6832A pressure sensor satisfy the perfect accuracry, which is designed for a wide range of application in automotive, medical care&health, home appliances, consumer electronic, industry, loT and other pneumatic devices etc by utilizing a microcontroller or microprocessor with A/D inputs.
XGZP6832A pressure sensor is for high volume application at an affordable cost but perfect performance.
Customized calibrations(working voltage, output voltage, pressure range etc.) are available.
DIMENSION (Unit:mm Unspecified Tolerances:±0.1mm)

ORDER GUIDE

PRESSURE RANGE EXAMPLE

More information about XGZP6832A, refer to Datasheet or contact CFSensor





